2023 Dünya KOAH Günü Basın Bildirisi

15 Kasım 2023

KOAH Hastaları Derneği 15 Kasım 2023 Dünya KOAH Günü Basın Bildirisi

Akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı nefes darlığı ile kendisini gösteren Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı KOAH, dünyada milyonlarca insanı tehdit ediyor. Dünyada en az 300 milyon, Türkiye’de ise en az 5 milyon KOAH hastası olduğu öngörülüyor. Türkiye’de 40 yaş üstü popülasyonda her 10 – 15 kişiden birinin KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor. KOAH tüm dünyada kalp damar hastalıkları ve inmeden sonra üçüncü en sık ölüm nedeni. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 3 milyondan fazla insan KOAH yüzünden hayatını kaybediyor.

KOAH sinsi ilerleyen bir hastalık. Ülkemizde hastaların en az üçde birine ileri evrede tanı konuyor. En önemli belirtileri nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma olan hastalığın açık ara en önemli nedeni tütün ve tütün ürünlerinin tüketimidir. Diğer önemli bir nedeni ise kırsal bölgede kadınların ekmek yapmak, yemek yapmak ve ısınmak amacıyla yaktıkları odun parçaları, çalılar ve tezek dumanının solunmasıdır. Ayrıca mesleki toz ve kimyasalların solunması ile doğru tedavi edilmeyen astım hastalığı da KOAH’ın diğer riskleri arasındadır. KOAH, genellikle yaşam şartlarının kötü olması ve risklere maruziyetin yüksek olması nedenleriyle düşük sosyoekonomik sınıfın hastalığıdır. KOAH’da erken tanı için risk grubunda bulunan kişilerin şikayetleri olmasa da yılda bir kez soluk testi yaptırması gerekiyor.  

KOAH tedavisinin başarılı olabilmesi için hastaların eğitilmeleri gerekiyor. Özellikle risk faktörlerinden uzaklaşmak, solunum yolu ile ilaç alımında kullanılan cihazların doğru teknikle kullanılması ve fizik aktivitenin sürdürülmesi hastalığın tedavisinde olmazsa olmaz kurallarıdır. Ayrıca her sonbaharda grip aşısı ve ömür boyu bir kez olmak üzere zatürre aşısı yaptırmak gerekir. KOAH alevlenmelerle seyreden bir hastalıktır ve her şiddetli alevlenme kalp krizine eş hayati risk taşır. Bu nedenle doğru tedavi hayat kurtarıcıdır.

Her yıl kasım ayının üçüncü Çarşamba günü Dünya KOAH Günü olarak kabul edilmekte ve ülkeler bu gün nedeniyle kasım ayı içinde farkındalık çalışmaları yapmaktadır. Bu yıl Dünya KOAH Günü için “Nefes almak hayattır” sloganı kullanılmaktadır. Hastalar arasında dayanışmayı sağlamak, hastaları eğitmek ve toplumda farkındalık yaratmak amaçlarıyla 2015 yılında kurulan KOAH Hastaları Derneği olarak bu yıl çok iyi yapılandırılmış farkındalık çalışmaları başlattık.

 

Prof.Dr. Mecit SÜERDEM

KOAH Hastaları Derneği Başkanı