‘NEFES AL NEFES OL’ PROJESİ İLE SADECE YÜRÜYEREK KOAH HASTALARINA DESTEK VERMEK MÜMKÜN

24 Mayıs 2022

 

‘NEFES AL NEFES OL’ PROJESİ İLE SADECE YÜRÜYEREK KOAH HASTALARINA DESTEK VERMEK MÜMKÜN 

Attığınız adımlar bağışa dönüşecek ve KOAH hastalarına nefes olacak

Yaygın bir akciğer hastalığı olmasına karşın yeterince bilinmeyen KOAH için harekete geçen KOAH Hastaları Derneği ve Solunum Derneği TÜSAD, herkesin sadece yürüyerek destek olabileceği bir proje başlattı. KOAH’ta erken tanı ve tedavinin önemine vurgu yapan “Nefes Al Nefes Ol” projesinde günlük hayatımızda attığımız adımları sosyal medya üzerinden bağışlamak mümkün olacak. Göğüs hastalıkları uzmanlık derneği TÜSAD,

atılan her 1000 adım karşılığında KOAH Hastaları Derneği’ne 10 TL bağışta bulunacak.

 

Dünyada yaklaşık 400 milyon, ülkemizde ise 5 milyon kişiyi etkileyen KOAH, tüm dünyada 3’üncü sık ölüm nedeni olarak kabul ediliyor. Genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinen KOAH’ta hastalığa yakalanma yaşı 35 - 40’lara inmiş durumda. Öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlerle kendini gösteren KOAH, çoğu zaman erken teşhis edilemiyor. Hastaların çoğu yaşam kalitesi düşmesine karşın KOAH olduğunu bilmeden bu hastalıkla yaşamaya devam ediyor. Bu gerçeklerden yola çıkan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), KOAH Hastaları Derneği ile birlikte KOAH’a karşı farkındalık oluşturmak amacıyla tüm Türkiye’yi kapsayan bir iyilik yürüyüşü başlattı.

 

SADECE YÜRÜYEREK; NEFES AL NEFES OL

 

TÜSAD ve KOAH Hastaları Derneği’nin birlikte hayata geçirdiği “Sağlıklı Gelecek Yürüyüşü: Nefes Al Nefes Ol” projesiyle KOAH’ta erken teşhisin önemine dikkat çekilmesi hedefleniyor. Türkiye için çok anlamlı bir gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda hayata geçirilen proje; Dünya KOAH Günü olan 16 Kasım’a kadar devam edecek. Bu proje ile bireylerin günlük hayatlarında birbirlerinden bağımsız olarak attıkları gerçek adımlar, dijital ortamda bir araya gelerek sanal bir Türkiye turuna dönüşecek. Proje destekçilerinin attıkları her 1.000 adım karşılığında KOAH Hastaları Derneği’ne 10 TL bağış yapılacak. Adımların toplam sayısı 3 milyon 600 bini geçtiğinde ise Türkiye’nin kara sınırı bir tur dönülmüş olarak hedefe ulaşılacak.

 

YILMAZ: ADIMLAR KOAH İÇİN ATILACAK

 

TÜSAD Başkanı Ülkü Yılmaz, projenin KOAH farkındalığının Türkiye genelinde yaygınlaşması açısından bir ilk olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “4500’den fazla hekim üyesi ile akciğer sağlığı için çalışan TÜSAD olarak, KOAH konusunda halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu kez sadece hekimlerin değil, herkesin destek verebileceği bir çalışma yapmak istedik. Bunun için KOAH Hastaları Derneği ile birlikte önemli bulduğumuz bir KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) projesi hayata geçirdik. ‘Nefes Al Nefes Ol’ projesinin amacı; çok yaygın bir hastalık olan KOAH’ın daha fazla tanınması, erken teşhis ve tedavinin öneminin anlaşılmasını sağlamak. Hedefi ise; göğüs hastalıkları hekimleri olarak bu konuda yürüttüğümüz mücadeleye geniş bir katılım sağlamak. Çünkü bu hastalık başta sigara içenler olmak üzere herkesi tehdit ediyor. Hastalığın görülme yaşı 60’lar, 50’ler derken 35’lere kadar düşmüş durumda.  Nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi belirgin belirtileri olmasına karşın, KOAH yeterince bilinmiyor ve göz ardı edilebiliyor. Ülkemizde her yıl binlerce insan bu hastalık yüzünden hayatını kaybediyor. Oysa KOAH tedavi edilebilir bir hastalık. Nefes Al Nefes Ol projesi ile tüm bunlara dikkat çekmek istiyoruz.”

   

SÜERDEM: 100 KİŞİDEN 90’I FARKINDA DEĞİL

 

KOAH Hastaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, “Türkiye’de ne yazık ki 100 kişiden 90’ı KOAH olduğunun farkında bile değil” derken, şu açıklamayı yaptı: “Hastaların çoğu erken tanı alamıyor. Hastaların üçte biri ilk tanı aldıklarında hastalığın ileri evresine girmiş oluyor. Pek çok insan yaşadığı belirtilerin KOAH olduğunu bilmeden yaşamını sürdürüyor. Halbuki erken tanı ile KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olabilir. Dernek olarak en önemli amacımız toplumda KOAH farkındalığını artırmak. TÜSAD ve KOAH Hastaları Derneği olarak, Türkiye’de bir ilk olan “Nefes Al Nefes Ol Yürüyüşü”nü, derneklerimizin bu temel amacına hizmet etmek için planladık. Bunun için Türkiye’deki herkesi bizimle birlikte yürümeye davet ediyoruz. Hedefimiz; kısa sürede adımlarımızın 3 milyon 600 bine ulaşması. Böylece Türkiye’nin kara sularını tamamını sanal olarak yürümüş olacağız. Atacağımız her adım bağışa dönüşecek ve KOAH hastalarına nefes olacak.”

 

DESTEK İÇİN ADIM AT VE PAYLAŞ

 

Türkiye’de yaşayan 7’den 70’e her bireyin gündelik hayatlarını sürdürürken zahmetsizce destek olabileceği projeye katılmak oldukça kolay. Bunun için yapılması gerekenler şöyle:

·  Katılımcılar günlük hayatlarında işe, okula, markete giderken yahut fiziksel aktiviteleri sırasında attıkları adımları Instagram’dan paylaşarak projeye destek verebilecek.

·   Bunun için gün boyu atılan adımların toplamını #NEFESALNEFESOL etiketiyle kendi Instagram akışında ya da hikayesinde paylaşması yeterli olacak.

·    Ya da Instagram’da @solunum ve @koahhastalaridernegi hesaplarını takibe alarak, proje ile ilgili iletilerin altına #NEFESALNEFESOL etiketiyle adım sayılarını yazabilecekler.

·       Katılımcılar 1,000 adımı tamamladığında, yani 1 km’ye ulaştıklarında projeye onların adına 10 TL bağışlanacak.

·   Projenin sonunda adımlar 3 milyon 600 bine ulaşıp Türkiye turu tamamlandığında elde edilen tutar, KOAH farkındalığına yönelik faaliyetlerde kullanılmak üzere KOAH Hastalarına Derneği’ne çalışmalarına destek olabilmek amacıyla bağışlanacak.

·     Böylece katılımcılar yalnızca yürüyerek, herhangi bir para ödemeden bir iyilik hareketinin parçası olacak ve binlerce KOAH hastasının hayatına dokunabilecek.

 

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Caddebostan’da gerçekleşen özel etkinlikle başlayan proje için ilk adımları KOAH Hastaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem attı.

 

TÜSAD Instagram: https://www.instagram.com/solunumdernegi/

 

KOAH Hastaları Derneği: Instagram: https://www.instagram.com/koahhastalaridernegi/

 

 

#NEFESALNEFESOL projesinin videosunu bu linkten izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=f4ulo5bzzU0